0 comments

Belinda Bencic a câștigat turneul de la Dubai. Simona Halep rămâne locul 2 WTA – Digi24

by on 23 februarie 2019

Sportiva elvețiană Belinda Bencic (locul 45 WTA), cea care a eliminat-o pe Simona Halep în sferturile turneului de la Dubai 2019, a învins-o sâmbătă pe Petra Kvitova (Cehia, locul 4 WTA şi cap de serie 2) şi a câştigat turneul de categorie Premier 5. În urma acestui rezultat, Simona Halep va rămâne, de luni, numărul 2 în clasamentul WTA. Petra Kvitova și Belinda Bencic au fost finalistele turneului Dubai 2019, câștigat de sportiva din Elveția Foto; Guliver/Getty Images Liga 1, etapa 25: FCSB – Craiova e duminică, ora 20:00, pe Digi Sport 1 Fotbal, Cupa Spaniei, semifinale, retur: Real Madrid – Barcelona (miercuri, 22:00, Digi Sport 1) Belinda Bencic a trecut de Petra Kvitova cu scorul de 6-3, 1-6, 6-2, după o oră şi 43 de minute. Petra Kvitova ar fi întrecut-o pe Halep în clasamentul WTA, dacă ar fi câştigat turneul. Elvețianca Belinda Bencic a făcut turneul vieții. După două tururi mai ușoare, din optimi, Belinda Bencic a arătat ca o veritabilă luptătoare. Le-a învins, în set decisiv, pe rând, pe Aryna Sabalenka, Simona Halep și Elina Svitolina. Asta înainte să pună mâna pe trofeu, după încă un super-meci cu Petra Kvitova, scrie digisport.ro. Belinda Bencic, care luna viitoare împlinește 22 de ani, obţine astfel primul titlu în acest sezon şi al treilea al carierei.  Belinda Bencic a pierdut mare parte a sezonului 2017 din cauza unei operaţii suferite la mâna stângă, apoi, după revenire, în septembrie 2017, a acuzat probleme la spate. Anul trecut, Bencic a ratat confruntarea România – Elveţia din FedCup din cauza unor probleme la picior. Ieşită din Top 200 WTA, ea şi-a construit pas cu pas urcarea în clasament, ajungând din nou în Top 50 WTA. Cum ar putea redeveni Simona Halep nr. 1 WTA În ceea ce o privește pe Simona Halep, ea ar putea