0 comments

City a câştigat la penalty-uri Cupa Ligii Angliei în faţa lui Chelsea! Finala, marcată de un gest incredibil al lui Kepa la adresa lui Maurizio Sarri – ProSport

by on 24 februarie 2019

Manchester City a câştigat Cupa Ligii Angliei, 4-3 (0-0) la loviturile de departajare cu Chelsea, într-un meci marcat de VAR şi atitudiena sfitădoare pe care Kepa Arrizabalaga (24 de ani), cel mai scump portar din istorie, a avut-o faţă de Maurizio Sarri (60 de ani) înaintea executării penalty-urilor, când ibericul a refuzat pur şi simplu să iasă pe teren.În Premier League, Guardiola l-a învins pe Sarri cu un neverosimil 6-0, dar ultimul act al Cupei Ligii Angliei, jucat în faţa a 82.00 de spectatori pe legendarul Wembley, s-a desfăşurat pe alte coordonate. City a avut posesia, câteva ocazii, dar scenariul din campionat a fost imposibil de repetat. Aguero a marcat în minutul 57, însă arbitrul John Moss a anulat reuşita, după ce s-a folosit de VAR. În prelungirile timpului regulamentar, Eden Hazard a fost oprit din drumul spre gol pentru ofsaid, deşi regulile VAR spun că belgianul trebuia lăsat să continue faza şi abia apoi să fie consultată tehnologia video!Kepa l-a ignorat pe Sarri, Jorginho şi David Luiz l-au trădatÎn prelungiri, Sarri l-a aruncat în luptă pe Gonzalo Higuain (minutul 95), Guardiola a răspuns cu Danilo pentru Fernandinho, iar finalul i-a aparţinut în mare măsură lui Kepa. În minutele 110 şi 117, spaniolul din poarta lui Chelsea a avut două intervenţii decisive în faţa lui Kun Aguero, apoi a acuzat mici crampe, dar nimic grav. Sarri a vrut să-l schimbe pe omul pe care l-a transformat în vară în cel mai scum portar din istorie (80 de milioane de euro plătite lui Bilbao), l-a chemat pe goalkeeper-ul de rezervă Willy Caballero, dar, apoi, s-a petrecut o scenă incredibilă la acest nivel: Kepa pur şi simplu a refuzat să iasă de pe teren, iar Sarri s-a văzut pus într-o situaţie oribilă. Nervos, italianul a văzut loviturile de departajare de pe tunelul