0 comments

DINAMO – SPORTING // liveTEXT, FOTO + VIDEO ACUM » Dinamo, aproape de o performanță uriașă pentru handbalul r – Gazeta Sporturilor

by on 28 februarie 2019

VIDEO cu cele mai importante faze! Împinși la spate de o susținere frenetică venită din tribune, dinamoviștii au făcut o primă repriză de-a dreptul spectaculoasă. Roș-albii au atacat furibund încă din startul partidei și au fost în permanență la conducere pe tabelă. Salvată și de intervențiile uluitoare ale portarului Saied, un adevărat erou în fața ofensivei lusitane, Dinamo a intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri, 15-11. Portughezii au încheiat prima repriză în genunchi, iar avântul românilor părea de nestăvilit. Înfrângerea la limită din tur, 31-32, fusese întoarsă de Totuși, ceva s-a întâmplat după pauză! Presați parcă de o forță invizibilă, handbaliștii celor de la Dinamo și-au pierdut din coerență și luciditate și au cedat treptat controlul partidei. Sporting, o echipă mult mai reactivă și mai bine organizată decât în prima repriză, a început să înscrie la fiecare atac și să pună presiune în permanență pe defensiva echipei antrenate de Ștefan Constantin. Sporting, complet metamorfozată față de prima repriză, a trecut în avantaj în finalul meciului. Portughezii și-au conservat cu multă inteligență avantajul  și au obținut calificarea în optimile de finală ale Ligi Campionilor, un deziderat la care probabil nu mai sperau la pauză. FINAL » Dinamo – Sporting Lisabona 26-27 Desfășurarea liveTEXT a meciului: Final trist de meci în Sala Dinamo: roș-albii pierd cu 26-27 și ratăm calificarea în optimile Ligiimin.58: Sporting conduce la două goluri și soarta dublei pare tranșată în favoarea portughezilormin.55: GOOOL Dinamo! Încă sperăm! Roș-albii înscriu superb și egalează la 25, cu fix 5 minute înainte de finalul partideimin.53, 23-24: Sporting Lisabona revine în avantaj. Lusitanii conduc cu 24-23, cu 7 minute înainte de finalul partideimin.50: GOOOL Dinamo, care conduce cu 23-22. Dinamoviștii înscriu în inferioritate și refac avantajul de un golmin.48, 22-21: Dinamo revine în avantaj. Înscriem de la distanță și revenim