0 comments

U Craiova – Astra 1-0. A venit revanşa oltenilor, cu golgheterul Koljic pe post de erou. Cronica meciului şi cum arată clasamentul înainte de FCSB – Viitorul – ProSport

by on 10 martie 2019

Meciul cu care s-a închis sezonul regular al Ligii I s-a repetat în prima etapă a play-off-ului, Craiova având o revanşă de luat în faţa Astrei, principalul challanger la locul 3, ocupat de olteni. Publicul craiovean n-a digerat deloc bine eşecul şi de la aproape 20.000 la meciul pentru un punct, abia dacă au depăşit 10.000 la partida mai importantă, din Top 6. Mangia a luat şi el măsuri şi n-a mai jucat cu două vârfuri, iar Nuno Rocha, ţinta fanilor în meciul trecut, n-a mai prins loc nici măcar pe bancă. În schimb, pe postul pe care îl vedeam pe Mitriţă a evoluat Drăghici, un jucător care nici la Sepsi, unde era împrumutat, nu era titular de drept. Şi Enache a umblat la echipa de start din partida trecută, Hambo şi Belu părăsind primul 11, substituiţi de Zoua şi V. Gheorghe. Primul sfert de oră nu anunţa o deschidere de scor prematură, oltenii având o posesie în zonă neutră, iar Astra pândea contraatacurile. Prima breşă a apărut în defensiva oaspeţilor şi a fost speculată de oamenii lui Mangia. Butean a riscat în propria treime, Bejan n-a rezistat vitezei lui Mihăilă, Cestor şi Lazar s-au împleticit în faţa lui Koljic, iar bosniacul n-a ezitat să-şi încaseze cadoul, primit în careul mic. De la gol şi până la pauză jocul a fost plictisitor, doar oaspeţii îndrăznind o dată să pătrundă în careul advers, dar dreptul lui Radunovic n-a fost precis la finalizare.Nicio noutate nici după pauză, doar acelaşi joc încrâncenat, din care au rezultat numai pase greşite, faulturi, auturi şi un meci urât, departe de pretenţiile play-off-ului. Astra a încercat să facă pasul în jumătatea gazdelor, dar nici pe departe aşa de decis ca în meciul precedent, având practic interdicţie în careul lui Pigliacelli. Misiunea oaspeţilor, dacă a fost vreuna în