0 comments

VIDEO | Dinamo – Dunărea Călăraşi 2-0. Nistor şi Montini aduc prima victorie din play-out pentru ”câini” – Romania

by on 8 martie 2019

Dinamo Bucureşti a câştigat primul meci din play-out (2-0) în faţa formaţiei Dunărea Călăraşi. Singurul gol al meciului a fost marcat de Dan Nistor în minutul 24. Play-OUT-ul a început în Ştefan cel Mare cu partida dintre Dinamo Bucureşti şi Dunărea Călăraşi. N-a fost cel mai bun fotbal oferit de cele două formaţii, în ciuda intenţiilor declarate înainte de meci prin care fiecare dintre cele două combatante viza victoria. Dinamo a fost mai mult la controlul jocului în prima parte. Elevii lui Mircea Rednic şi-au creat câteva oportunităţi de gol, au avut o posesie de 58% şi au trimis de 6 ori mingea spre poarta echipe lui Dan Alexa (două dintre şuturi au prins chiar poarta). Primul gol al meciului a venit, culmea, pe o fază de atac a oaspeţilor. Aflaţi în ofensivă, băieţii lui Alexa au pierdut mingea şi le-au permis ”alb-roşilor” să plece pe contraatac. După ce a primit mingea, Dan Nistor nu a mai pasat-o nimănui şi nici n-a mai putut fi oprit. A sprintat pe lângă Dobrosavlevici şi nu i-a lăsat nicio şansă portarului Calancea. A fost golul de 1-0, dar în minutele de final ale primei reprize, Dinamo putea face chiar 2-0. Linas Klimavicius, internaţionalul lituanian al echipei lui Mircea Rednic, a trimis pe lângă poartă din câţiva metri, la unul din cele două cornere de care au beneficiat ”câinii” în prima repriză. Partea a doua a meciului din Şoseaua Ştefan cel Mare a fost chiar mai slabă decât prima. Au fost momente bune şi în cel de-al doilea mitan, dar parcă mai puţine decât în primele 45 de minute. Alexa a încercat să forţeze la 0-1 cu Gabi Iancu, în timp ce Mircea Rednic ”s-a baricadat” prin introducerea lui Ndiaye, un fotbalist mai defensiv şi mai gresiv decât Ioan Filip sau Rachid Ait Atmane.